Šumska abeceda Fotografiranje šumskih biljaka i životinja

Kratak opis teme

U ovoj aktivnosti djeca istražuju šumu. Uče imenovati šumske biljke i životinje i fotografirati ih. Još u vrtiću pokušavaju dokučiti prvo slovo imena i stvoriti šumsku abecedu.

Ishodi učenja

  • Kompetencije
    Kompetencije
    • Digitalna i medijska kompetencija: rad s kamerom, osnove rada na računalu
    • Jezične kompetencije: novi riječi, fonetska svijest
    • Vizualne kompetencije: uočavanje detalje
  • structure.template.34
    Ciljna skupina
    structure.template.345 godina i više
    • Individualan rad
      U grupama
  • structure.template.38
    Potrebni materijali
    • Fotoaparat/mobitel/tablet
    • Fotografije
    • papir većeg formata
    • flomasteri
    • Fotografije šumskih životinja i biljaka (koje započinju s početnim slovima koja nedostaju ako djeca nisu pronašla sve)
Šumska abeceda

Preuzimanje
(.pdf 290.72 KB)

Opis aktivnosti (korak po korak)

Priprema:

Zaigrajte zajedno igru: djeca imenuju osobe i predmete u igraonici i pokušavaju doznati prvo slovo riječi.

Zatim predložite djeci da zajedno prošetaju šumom. Recite im da ćete tražiti životinje i biljke, slikati i učiti nove riječi.

Primjena:

U šumi podijelite djecu u grupe i podijelite po jedan fotoaparat po grupi. Djeca mogu slobodno fotografirati životinje, biljke i predmete; mogu istražiti i fotografirati sve što im upadne u oči.

Refleksija:

Po povratku u vrtić zajedno pregledajte snimljene slike na računalu. Odaberite i ispišite fotografije s različitim motivima (na primjer glista, korijenje, kora, lišće, smeće ...) i imenujte motive.

Uzmite papir većeg formata i zapišite slova abecede (možda vam neko od djece može pomoći). Zatim imenujte slovo i pomozite djeci da potraže fotografije predmeta koji počinju istim slovom - na primjer slovo B za bršljan. Zalijepite fotografije na slovo i stvorite šumsku abecedu.

Varijacije i dodatne ideje

Postoji mnogo mogućih verzija: djeca mogu, na primjer, napraviti životinjsku abecedu.

Osnovne informacije i didaktička perspektiva

Provođenje vremena na otvorenom vrlo je važno za zdravlje i razvoj djece. Šuma nudi brojne mogućnosti za igru s prirodnim materijalima, njeguje maštu i istraživanje. Za zdrav razvoj njihove osjetilne percepcije vrlo je važno da djeca imaju što više iskustava s prirodnim okolišem.

Iskustvo iz dječjeg vrtića Tezno:

Tijekom šetnje djeca su s ponosom imenovala biljke o kojima smo saznali u vrtiću (na primjer bršljan, paprat), a zajedno s imenom podijelila su i neko osobno iskustvo. Djeca su pokazala veliko zanimanje za istraživanje šume i primijetila su i najsitnije detalje tijekom fotografiranja (mali cvjetovi, klijajući žir itd.). Djeca su čak roditeljima kod kuće "smislila" imena biljaka, kako su nam roditelji kasnije rekli.

Materijali

..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..

Fotografije aktivnosti

..
..
..
..
..
..
..
..