Kratak opis teme
Kroz ovu aktivnost djeca uče prometna pravila kroz različite kanale - odlaze u šetnju, fotografiraju znakove, rade na računalu, a zatim odabiru različite aktivnosti povezane s umjetnošću, matematikom, pripovijedanjem.
Ishodi učenja
-
Kompetencije
- Digitalna i medijska kompetencija: fotografiranje, upotreba računala
- Socijalne kompetencije: učenje prometnih pravila
- Jezične kompetencije: novi rječnik, pripovijedanje
- Matematička kompetencija: brojevi, oblici, boje
- Motoričke sposobnosti: crtanje, izrezivanje
-
Ciljna skupina
5 godina i više- Individualan rad
U grupama
- Individualan rad
-
Potrebni materijali
- Fotoaparat/mobitel/tablet
- Računalo
- Pisač/printer
- laminator
Preuzimanje
(.pdf 405.38 KB)
Opis aktivnosti (korak po korak)
Priprema:
Pozovite djecu u šetnju ulicama oko vašeg vrtića. Postavljajte pitanja da podsjetite djecu na pravila ponašanja u prometu, tj. hodanje po ravnoj liniji, držanje za ruku vršnjaka, podignute ruke dok prelaze ulicu ...
Uzmite sa sobom fotoaparat i opremite djecu reflektirajućim jaknama.
Primjena:
Tijekom šetnje djeca fotografiraju prometne znakove, oznake na cestama, automobile, semafore itd. Stanite kako biste objasnili značenje znakova.
Po povrataku u vrtić zajedno pregledajte slike, napravite izbor i ispišite ih. Ako ih želite učiniti trajnijim, laminirajte fotografije.
Refleksija:
Djeca zajedno promatraju fotografije. Oni mogu objasniti značenje različitih prometnih znakova i oživjeti doživljaj šetnje.
Fotografije mogu koristiti za igru ili u brojnim drugim aktivnostima.
Varijacije i dodatne ideje
Djeca mogu pomoću fotografija promatrati detalje prometnih znakova i crtati ih.
Djeca mogu stvoriti prometni kolaž uz pomoć ispisanih prometnih znakova.
Ovu aktivnost možete kombinirati s matematikom i podučavati o oblicima i bojama.
Osnovne informacije i didaktička perspektiva
Prometna pravila osnovno su znanje potrebno za funkcioniranje u našem društvu. Pronalaženje različitih mogućnosti poučavanja ovih pravila način je kako doći do djece s različitim interesima i načinima izražavanja.
Iskustvo iz dječjeg vrtića Tezno:
Jedan dječak iz naše grupe znao je značenje svih prometnih znakova u blizini našeg vrtića. Volio se igrati s fotografijama i koristio ih je za podučavanje prometnih znakova drugoj djeci tijekom slobodne igre.